معرفی مدیر گروه:

 

دکتر کورس سامانیان (مدیر گروه)

آدرس ایمیل: k.samaninan@art.ac.ir

رزومه

 

 

درباره رشته:

تحصیل در  رشته موزه در ایران تا سال ۱۳۹۲، تنها  به دوره‌ کاردانی و کارشناسی محدود می‌شد . برنامه و هدف این دوره ها تربیت افرادی برای انجام امور موزه های ایران بود که  این دوره ها رویکردی باستان شناسی داشته و  عموما شامل دروس باستانشناسی و حفاظت و مرمت می شد. با فقدان متخصص دارای تحصیلات و درجه دکتری موزه به عنوان عضو هیات علمی متخصص این رشته و همچنین عدم وجود برنامه آموزشی مصوب، عملا برای سال ها امکان ادامه‌ی تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای دانش آموختگان کارشناسی موزه داری در ایران وجود نداشت. لذا به منظور تامین نیازهای جامعه در راستای جریان‌های معاصر موزه ایجاد دوره کارشناسی ارشد مطالعات موزه به‌منظور گسترش پژوهش در این رشته ضروری به نظر می‌رسید. در آغاز برنامه‌ی درسی کارشناسی ارشد رشته مطالعات موزه به عنوان طرح پژوهشی درسال ۱۳۸۹ در دانشگاه هنر تعریف و در ادامه در قالب برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد تدوین و از سوی دانشگاه هنر  به وزارت علوم پیشنهاد و درهشتصد و دهمین جلسه مورخ ۲۱/۸/۱۳۹۱ شورای برنامه ریزی آموزش عالی به تصویب رسید. متعاقب آن شورای گسترش آموزش عالی نیز با توجه به سوابق دانشگاه هنر و جذب عضو هیات علمی جدید با درجه دکتری و تخصص موزه با ایجاد دوره کارشناسی ارشد مطالعات موزه در ایران توسط دانشگاه هنر موافقت نمود. راه ‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد مطالعات موزه در دانشگاه هنر در سال ۱۳۹۲، با تاکید بر تغییر نگرش شی محور به موزه، افق های پیش روی متفاوتی را در حوزه  علم موزه  می گستراند و عرصه‌ای برای انجام پژوهش‌های موزه‌ای در سایر جنبه های معاصر این رشته فراهم کرده است. لازم به ذکر است این دوره نه تنها اولین و تنها دوره‌ی کارشناسی ارشد مطالعات موزه در ایران، بلکه اولین و تنها دوره در خاورمیانه است. 

برخی از دروسی که در این دوره ارائه می‌شوند عبارت‌اند از: مبانی و تاریخ موزه، شناخت و تطبیق موزه‌های جهان، موزه و آموزش، موزه ها در جهان اسلام، موزه و مخاطب، موزه جوامع و تبادلات فرهنگی، روش‌های نوین نمایش و تفسیر اشیاء و سایر دروس مربوط.
 
همچنین دانشجویان در طی این دوره با راهنمایی یکی از اعضای هیات علمی پایان‌نامه‌ تحصیلی خود را در یکی از مباحث و موضوعات مرتبط با حوزه موزه به انجام رسانده وسپس در جلسه قضاوت پایان نامه از آن دفاع می نمایند.
 
ضمن خوش آمد گویی به دانشجویان ورودی جدید موفقیت و آینده روشنی را برای آنها آرزو می کنیم.
 
 
آدرس : تهران خیابان حافظ خیابان شهید سرهنگ سخایی بعد از تقاطع ۳۰ تیر شماره ۵۶
کد پستی : ۱۱۳۶۸۱۳۵۱۸
تلفن : ۵-۶۶۷۳۳۴۰۱
نمابر : ۶۶۷۲۸۰۰۰
کلیه حقوق متعلق به دانشگاه هنر می باشد. طراحی وب سایت : A.C.A Co .