مقدمات تاسیس دانشکده هنرهای تزئینی درسال ۱۳۳۹ با ایجاد هنرکده هنرهای زیبای وابسته به وزارت فرهنگ و هنر فراهم آمد ودر سال ۱۳۵۳ بر اساس مصوبه شورای گسترش اموزش عالی این هنرکده به دانشگاه هنرهای تزئینی تغییرنام یافت که شامل رشته هایی نظیر نقاشی،گرافیک،معماری داخلی، پیکرسازی تزئینی، طراحی وچاپ پارچه و طراحی صنعتی بود.
طرح درس دانشکده تزئینی مطابق ارت دکو پاریس تنظیم شده بود و دروسی که در رشته نقاشی تدریس می شد شامل، زیبایی شناسی ، تقاشی تزئینی،تاریخ هنر،مجسمه سازی ،فرسک ،مزائیک وهمچنین دروس عمومی مثل زبان انگلیسی و ادبیات بود.
اساتیدی که از اعضای هیت علمی دانشکده بودند واز سال ۱۳۵۰ حضور داشتند عبارت بودند از:
 حسین کاظمی، موسیو ژیرار، حسن شیددل، بهمن بروجنی، یونس فیاض، فریدون مام بیگی، بهروز موسوی،لیلیت تریان،مینا نوری،مینو اسدی                                                                                       
و همچنین اساتید مدعوی همانند خانم بالاسانیان، خانم شهلا حبیبی، اقای غلامحسین نامی و دیگر استادی که اسمشان از قلم افتاده است همکاری کردند. اهمیت دانشکده تزئینی و شاخص شدن ان به دلیل وجود هنرمندانی بودند که از رشته نقاشی و این دانشکده فارغ التحصیل شده بودند. کسانی همانند فرامرز پیل ارام،صادق تبریزی و منصور قندریز که از انها به عنوان هنرمندان مکتب سقاخانه ای یاد می شود و همین طور مشاهیری مانند سهراب سپهری که در دانشکده تدریس هم کرده اند.
پس از انقلاب پنج موسسه آموزشی هنر که شامل دانشکده تزئینی هم می شد با هم ادغام شدند و درسال ۱۳۵۸ مجتمع دانشگاهی هنر به وجود آمد که در سال ۱۳۶۲ بازگشایی و رسما به فعالیت پرداخت. مجتمع دانشگاهی هنر شامل ۵ دانشکده از جمله دانشکده تجسمی می باشد. ازسال ۱۳۶۲ تا به امروز اساتید دیگری به دانشکده تجسمی و گروه نقاشی اضافه شدند که از اعضاء هیئت علمی هستند که برخی از انان بازنشسته اند، اما افتخار وجودشان را همچنان در دانشکده داریم همانند:
استاد تمام، دکترمهدی حسینی و استاد محمدابراهیم جعفری، بقیه اساتید هنرمندمان، استاد فرشید ملکی (بازنشسته) ، دکترجلال الدین سلطان کاشفی، دکترایرج اسکندی تربقان، دکترهمایون سلیمی، دکترسیدحسن سلطانی، دکتررضاخدادادی، دکتر رضوان صادق زاده، دکترعلیرضا اصفهانی زاده، استاد جواد نوبهار، دکتربهنام کامرانی ، دکترجمال عربزاده، دکترکامبیزموسوی اقدم هستند.
 
همچنین اشخاصی هستند که از فارغ التحصیلان دانشگاه هنربوده ویا در اینجا تدریس می کردند و امروز صاحب نام هستند همانند، حسینعلی ذابحی، حمید پازوکی، احمدوکیلی، حسین ماهر، احمد مرشدلو، رضاهدایت، سعید روانبخش.
 
در سالهای گذشته(۱۳۵۰) تعداد دانشجویان نقاشی به ده نفر هم نمی رسیده است ولی امروزه مجموع تعداد دانشجویان روزانه و شبانه کارشناسی ۱۶۲ نفر وکاشناسی ارشد ۶۵ نفر می باشد که حجم کثیری از دانشجویان این دانشگاه و هنرمندان آینده را تشکیل می دهند.
 
از سال ۱۳۵۳ که استادحسین کاظمی مدیر گروه رشته نقاشی بودند تا به امروز اساتید زیادی این مسئولیت مهم را برعهده داشتند و زحمات زیادی برای اعتلای این رشته متحمل شدند و هم اکنون مدیریت گروه نقاشی را آقای دکتر جمال عرب زاده  برعهده دارند.
 
منابع:
- تاریخچه و راهنمای جامع دانشگاه هنر(تهیه تنظیم،شیرین امرالهی)
- مصاحبه با دکترایرج اسکندری تربقان
- امار تعداد دانشجویان : بخش آموزش کل دانشگاه
 
 
 
آدرس : تهران خیابان حافظ خیابان شهید سرهنگ سخایی بعد از تقاطع ۳۰ تیر شماره ۵۶
کد پستی : ۱۱۳۶۸۱۳۵۱۸
تلفن : ۵-۶۶۷۳۳۴۰۱
نمابر : ۶۶۷۲۸۰۰۰
کلیه حقوق متعلق به دانشگاه هنر می باشد. طراحی وب سایت : A.C.A Co .