آیت الله دکتر محقق داماد: هنر، جلوه ای از صفات خداست

۲۸ آذر ۱۳۹۶ | ۰۸:۲۰ کد : ۱۴۲۰ اخبار
تعداد بازدید:۱۳۹۵


همزمان با شهادت آیت الله دکتر مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه، بیست و هشتمین دوره هم اندیشی دانشگاه هنر با حضور آیت الله دکتر محقق داماد، عصر روز دوشنبه مورخ 27 آذر 96 در سالن شهید جانبزرگی دانشگاه هنر برگزار شد. 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه هنر در این هم اندیشی که به همت حجت الاسلام والمسلمین دوست پرور، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه برگزار شد، ریاست و اعضای هیئت علمی دانشگاه هنر نیز حضور داشتند.  
آیت الله دکتر محقق داماد در این هم اندیشی که با موضوع نظریه ی جمال در ادبیات اسلامی برگزار شد، ضمن اشاره به حدیث «ان الله جمیل و یحب الجمال» به بیان معنای این روایت پرداخت و فرمود: شناخت صفات الهی موضوع بسیار مهمی است و انسان موحد در وهله اول باید بتواند صفات خداوند را خوب درک کند. خدا دو نوع صفت جمال و جلال دارد؛ در عرفان اسلامی صفات جمال، صفاتی است که انسان در مواجهه با آن مسرور می شود و دل آدمی با این صفات مأنوس است. یکی از این صفت ها، زیبایی است که جزو ذات خداوند است. یعنی خداوند، مجموعه زیبایی هاست و هر زیبایی در دنیا از زیبایی او نشأت گرفته است. به دیگر سخن، هر چه زیبایی وجود دارد از آن خداست و همه، جلوه ی زیبایی اوست. 
ایشان با اشاره به این نکته که زیبایی، یکی از صفات ذات خداوند عالم است، افزود: خداوند، علاوه بر زیبایی صفات دیگری هم دارد و از آن جمله علم است. همه علم ها تجلی علم حق است. همه حیات ها تجلی حیات حق است. از این روست که در عرفان اسلامی خدا در همه چیز این جهان جلوه گر می شود و همه چیز آیت خداوندی خداست. 
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به صفت خلاقیت خداوند گفت: خدا خلاق است و یکی از تجلی های خلاقیت حق، هنر است. بنابراین از میان شما هنرمندان، هر که هنرمند تر است صفت خلاقیت خدا در او بیشتر جلوه گر و روح خداوندی بیشتر در او ظهور دارد. پس از این نیرو و تجلی خدا استفاده کنید تا نقش خود را به درستی ایفا و  از این ابزار در خدمت اهداف خدایی استفاده نمایید.