فراخوان نخستین هم اندیشی «هنر و اخلاق» منتشر شد

۳۰ آبان ۱۳۹۴ | ۱۸:۳۵ کد : ۲۰۷ اخبار
تعداد بازدید:۶۸۸
فراخوان نخستین هم اندیشی «هنر و اخلاق» منتشر شد

 

معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر، فراخوان نخستین هم‌اندیشی تخصصی « هنر و اخلاق » را با موضوع « نسبت هنجاری هنر و اخلاق » منتشر کرد.
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه هنر به نقل از فرهنگستان هنر، نخستین هم‌اندیشی تخصصی « هنر واخلاق » با محوریت اخلاق در ساحت‌های مختلف هنر، زمستان ۹۴ برگزار می‌شود. «نسبت هنر و اخلاق» از جمله مباحث بین رشته‌ای است و هنرمند، باید درباره نسبت پیشه خویش با اخلاق بیاندیشد. اخلاقی بودن از اساسی‌ترین ویژگی‌هایی است که برای هنرمند شایستگی‌ آفرین است و می‌تواند شخصیّت او را جاودانه و اثرش را ماندگار سازد. بیان منظّم و روش‌مند نسبت هنر و اخلاق را می‌توان در مباحث فلسفی مربوط به آن یافت. 
 
به همین منظور فرهنگستان هنر در نظر دارد در هم‌اندیشی«هنر واخلاق» زمینه بازخوانی میراث تأملات فلسفی در این باره را فراهم کند و از نظر استادان و اصحاب اندیشه با هدف گشودن افق‌هایی نو استفاده کند.
 
این هم اندیشی در دو حوزه «نظریه های اخلاق هنجاری» و «اخلاق هنجاری کاربردی» برگزار می‌شود و «نسبت هنر با اصول، قواعد و وظایف اخلاقی»، « نسبت هنر با فضایل و ملکات اخلاقی»، «نسبت ارزش‌های هنری با ارزش‌های اخلاقی»، «نسبت هنر با فایده نگری اخلاقی»، « نسبت هنر با فتوّت های اخلاقی»، «نسبت هنر با سایر نظریّه های اخلاقی»، «نسبت سینما با اخلاق کاربردی»، «نسبت هنرهای تجسّمی با اخلاق کاربردی»، «نسبت ادبیّات با اخلاق کاربردی»، «نسبت معماری و شهرسازی با اخلاق کاربردی»، «نسبت موسیقی با اخلاق کاربردی»‌، «نسبت هنرهای سنتی و صنایع دستی با اخلاق کاربردی»، «نسبت هنرهای چندرسانه ای با اخلاق کاربردی» و «نسبت نمایش با اخلاق کاربردی» از جمله محورهای پژوهشی این هم‌اندیشی به شمار می‌روند.
 
دبیر علمی این همایش دکتر انشالله رحمتی است و مهلت ارسال خلاصه مقالات تا ۳۰ آذر ماه و ارسال اصل مقالات تا ۱۰ بهمن ماه ۹۴ است. این هم‌اندیشی در بهمن ۹۴ برگزار می‌شود.
 
علاقه‌مندان برای شرکت در این همایش می‌توانند چکیده مقالات خود را بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ کلمه به آدرس الکترونیکی: artandethics@gmail.com ارسال نموده و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۶۶۴۹۹۷۷۲  تماس گرفته و به پرتال فرهنگستان هنر به نشانی www.honar.ac.ir مراجعه نمایند.