قطعهٔ تصویریِ «هــورآســای» به آهنگسازی و نوازندگیِ امیرحسین رئوفی منتشر شد

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۹ کد : ۲۲۶۳ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۸

قطعهٔ تصویریِ «هــورآســای» به آهنگسازی و نوازندگیِ امیرحسین رئوفی، دانش‌آموختهٔ ممتاز دانشکدهٔ موسیقی دانشگاه هنر تهران منتشر شد.

«هورآسای» به یـاد «حـــاج قــربان ســـلیـمانی» و با الهام از موسیقیِ مقامیِ خراسان برای دونوازیِ سنتور و بندیر-دایره ساخته، تنظیم و در کنسرت پایانیِ مقطع کارشناسی‌ارشد این دانش‌آموخته در تالار فارابیِ دانشگاه هنر تهران به راهنماییِ استاد اردوان کامکار اجرا شده است.

گفتنی‌است این پایان‌نامه در بخش عملی و نظری(تحلیل و نقد شیوهٔ سنتورنوازیِ اردوان کامکار) با کسب درجهٔ عالی از هیئت ژوری دفاع شده است.

وی در باره هورآسای می‌نویسد:

پر واضح است موسیقیِ هر قوم یا ملّت با سازهای بومیِ آن و با رعایتِ ظرایفِ مخصوصِ آن موسیقی و در همان جغرافیا شنیدنی‌تر است. این سه در جمع کافی‌است تا روح هرشنونده‌ای را به تسخیر درآورد. با این توضیح، ترجمان عینی نغمات موسیقیِ مقامی، محلّی یا نواحی با سازی شهری چون سنتور، ناممکن می‌نماید. گو اینکه هورآسای به شکل مطلق در جرگهٔ موسیقاییِ یاد شده قرار نمی‌گیرد و تنها خوانشی‌ است از موسیقیِ خراسان برای ساز سنتور متاثّر از یگانه دوتارنواز این خطّه، استاد حاج قربان سلیمانی که از همان آغازین روزهای شنیدن زخمهٔ آسمانی‌اش ذهن مرا بدین سیاق روانه داد که جامهٔ زربفت فرهنگی گران‌سنگ و دیرپای را بر قامت سنتور نظاره‌گر باشم، تا چه خوش نشسته باشد... 

«من مرید دم پیران خراسانم از آنک

شهسواران را جولان به خراسان یابم»

*سنایی*

شایان ذکر است پیش‌تر، از امیرحسین رئوفی پنج اثر تصویریِ با نام‌های «شورِ پرواز»، «یاد»، «بداهه‌نوازیِ ابوعطا»، «چشم‌هایش» و همچنین «نی‌نوا»(کنسرت گروه سنتورنوازانِ تآی) از طریق رسانه‌های معتبر موسیقی منتشر شده و در دسترس عموم قرار گرفته است. 

گفتنی است آثار مذکور همگی از کنسرت‌های این دانش‌آموخته در دانشگاه هنر تهران بوده است.

امیرحسین رئوفی دانش‌آموختهٔ ممتاز و استعداد درخشان مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد(پذیرش بدون کنکور؛ با سهمیه استعداد درخشان) نوازندگیِ موسیقی ایرانی از دانشکدهٔ موسیقی است که در هر دو مقطع موفّق به احراز رتبهٔ اوّل شده است.

وی هم‌اکنون عضو هیئت اجراییِ انجمن دانش‌آموختگان دانشگاه هنر و مسئول کمیتهٔ تخصّصیِ موسیقیِ این انجمن است.

«هورآسای» را با مجوّز رسمیِ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانید از سایت دانشگاه هنر و سایر رسانه‌های معتبر موسیقی مشاهده و دانلود نمایید.

 

دانلود فایل