پیکر شادروان دکتر سعید کشن فلاح تشییع شد

۲۷ مهر ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۷ کد : ۴۶۷ اخبار
تعداد بازدید:۸۷۷
پیکر شادروان دکتر سعید کشن فلاح تشییع شد

 

مراسم تشییع پیکر مرحوم  دکتر کشن فلاح با حضور جمعی از اهالی هنر، مدیران، اساتید دانشگاه، دانشجویان و بستگان آن مرحوم در روز دوشنبه ۲۶ مهر برگزار شد. این مراسم در حیاط حوزه هنری با ایراد سخنرانی‌هایی آغاز و در ادامه با بدرقه پیکر آن مرحوم تا قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) ادامه یافت.
 
به گزارش روابط عمومی در این مراسم محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری با بیان اینکه باور رحلت "استاد کشن فلاح" سخت است، گفت: ایشان اگرچه سال‌ها از بیماری رنج می‌برد، اما بیماری را به زانو درمی‌آورد و این باعث نشد از فعالیت‌هایش کاسته شود.
 
رئیس حوزه هنری با اشاره به اینکه سعید کشن‌فلاح هرگز بوی مرگ نمی‌داد، افزود: استاد عزیز ما شخصیتی ارادت‌برانگیز و مجموعه‌ای از خصایل نیکو را داشت که انسان را مجذوب می‌کرد. فردی اهل عمل، خستگی‌ناپذیر و مجاهد بود و به شهرت و بروز و ظهور رسانه‌ای بی‌اعتنا بود.
 
در ادامه دکتر تاجبخش فنائیان عضو هیأت علمی گروه تئاتر دانشگاه تهران ضمن تسلیت به خانواده دکتر کشن فلاح، جمع حاضر و همه اهالی فرهنگ و هنر افزود: سعید مثل همه ما مهربانی کرد و گاهی هم نامهربانی. مهربانی و نامهربانی دید اما پاک بود و زحمت‌کش. کسی که برای خانواده‌اش تا آخرین لحظه ‌زندگی کار می‌کند جامعه‌اش را فراموش نمی‌کند و خیرخواه و وفادار است.
 
این هنرمند و کارگردان تئاتر خطاب به حاضران در مراسم گفت: شما آنقدر مهربان و با معرفت هستید که در تشییع جنازه این "مرد" شرکت کردید. خدا شما را حفظ کند و سعید را بیامرزد.
 
دکتر محمود عزیزی عضو هیأت علمی گروه تئاتر دانشگاه تهران دیگر سخنران این مراسم بود که با اشاره به فعالیت چهار دهه‌ای سعید کشن فلاح در زمینه تئاتر و آموزش بیان کرد: هر جایی از این حوزه را در این برهه تاریخی نگاه کنیم، رد پای سعید کشن فلاح در آن دیده می‌شود. او یکی از ستون‌های محکم فعالیت در تمام بخش‌های هنرهای نمایشی بود.
 
این بازیگر و کارگردان تئاتر افزود: آرزو می‌کنم هرازگاهی یاد بگیریم ذهن‌هایمان را شستشو دهیم. طبیعی است وقتی کسی در جایگاه حساس مدیریتی قرار می‌گیرد، نتواند به همه خدماتی بدهد اما سعید کشن‌فلاح هر جا که می‌رفت سعی می‌کرد بدنه هنرهای نمایشی آسیب نبیند.
 
وی با بیان اینکه کشن‌فلاح فداکاری می‌کرد تا آسیبی به تئاتر وارد نشود، ادامه داد: متاسفانه آن طور که باید از او قدردانی نشد در حالی که اگر کمی تنگ‌نظری‌هایمان را کنار بگذاریم، چهار دهه فعالیت‌های علمی و آموزشی او را به عنوان یک ستون پابرجا خواهیم دید.
 
دکتر اکرمی رئیس دانشگاه هنر در ادامه با بیان اینکه برگ زرین دیگری از اهالی هنر به خزان پیوست، گفت: مرحوم کشن‌فلاح یکی از هنرمندان متعهد و رنج‌دیده بعد از انقلاب بود که تمام فرصت‌های زندگی و کاری خود را در جهت اعتلای هنرهای نمایشی کشور صرف کرد و این کاری قابل ستایش است.
 
او افزود: هیچ ارثی گرانقدرتر از این نیست که انسان راه خود را در میان انسان‌های دیگر باقی بگذارد و ایشان به عنوان یک معلم این رسالت را به انجام رساند اما ای کاش این هنرمندان  تا بین خودمان سبز هستند آن‌ها را ارج بنهیم و فقط در خزانشان جمع نشویم.
 
دکتر اکرمی افزود: فرهنگ و هنرمندان سنگ زیربنای فرهنگی کشور هستند و این سنگ‌های زیربنا تمام رنج‌ها و بداخلاقی‌ها را تحمل می‌کنند تا جامعه بافرهنگ و شاد باشد و ارزش‌های فرهنگی ملت و اجتماع حفظ شود.
 
وی خاطر نشان کرد: لااقل بیایید خودمان قدر خودمان را بدانیم و جای سوال است که چرا باید تمجیدها را بعد از رفتن بگوییم. چرا که از این کشن‌فلاح‌ها در میان ما و در جامعه زیاد هستند.
 
در بخش پایانی مراسم تشییع سعید کشن فلاح، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی به عنوان آخرین سخنران در جایگاه حاضر شد و با اشاره به اینکه علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار بود در مراسم حضور داشته باشد اما به دلیل جلسه‌ای در کمیسیون فرهنگی مجلس امکان شرکت پیدا نکرده است، گفت:‌من از جانب ایشان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این مصیبت را به همسر و دختران گرامی مرحوم کشن‌فلاح و خانواده بزرگ تئاتر تسلیت می‌گویم.
 
شفیعی خاطر نشان کرد: جایگاه استاد کشن‌فلاح بویژه پس از انقلاب بسیار ارزشمند است و در آن زمان ایشان و برخی اساتید دیگر بودند که به تئاتر کشور رسمیت بخشیدند. به همین دلیل نسل جوان امروز تئاتر حضور خود را مدیون حضور ایشانند.
 
پس از پایان مراسم و خواندن نماز بر پیکر مرحوم سعید کشن‌فلاح توسط حجت الاسلام دوست پرور مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه هنر، پیکر ایشان تا چهارراه کالج تشییع و پس از آن به سمت آرامگاه ابدی وی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه شد.
 
حسین مسافر آستانه، کورش زارعی، دکتر شاه‌آبادی، محمد حیدری (دبیر جشنواره فیلم فجر)، فرهاد توحیدی، عبدالحسین مختاباد، پیمان شریعتی، جمال شورجه،ایرج راد، رحمت امینی، حجت‌الاسلام محمد علی زم ، محمد سریر، جعفر دهقان، قادر آشنا، مجید قناد، علی اوسیوند، جهانبخش سلطانی، مهرداد رایانی، محمود فرهنگ، محمد حمزه زاده، حجت علیخانی، محسن حسینی، جلال حدپور، شهرام کرمی،ناصر فیض و ... از جمله افراد حاضر در این مراسم بودند.