هم‌اندیشی ویژه خانم‌های عضو هیئت علمی دانشگاه هنر برگزار شد

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۹ کد : ۱۶۱۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۳۱۹

سومین هم اندیشی ویژه خانم‌های عضو هیئت علمی دانشگاه هنر به مناسبت ولادت حضرت فاطمه سلام الله علیها با عنوان «نگاهی به حقوق زن براساس فهم مشترک انسانی» با حضور استاد دکتر مریم‌السادات محقق داماد دکترای حقوق و هیئت علمی دانشگاه امام‌صادق(ع) در روز دوشنبه21 اسفند ازساعت 15 الی17 در اتاق جلسات نهاد دانشکده کاربردی برگزار شد. 
در این نشست ابتدا حجت‌الاسلام والمسلمین دوست پرور مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هنر در بیاناتی صمیمانه ضمن خوشامدگویی به همه حاضران، نشست‌های هم‌اندیشی را بهانه‌ی خوبی برای گردهم آمدن استادان دانشگاه هنر دانست و به معرفی اجمالی دکتر مریم السادات محقق داماد و فعالیت‌های ایشان پرداخت. در ادامه دکتر اکرمی رئیس دانشگاه هنر با تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن و مادر گفت: مادری هدیه گرانقیمتی است که خداوند عالم به زنان عطا کرده است و نخستین معلم هر انسانی مادر اوست. شغل شما از این بابت هم به مادر بودن شباهت دارد که از این بابت هم جای تبریک دارد. امیدوارم سال خوبی را پشت سر گذاشته باشید و سال خوبی را در پیش داشته باشید. 
دکتر مریم السادات محقق داماد دارای دکترای حقوق، عضو هیئت علمی دانشگاه امام‌صادق(ع)، وکیل دادگستری و نخستین وکیل خانم در استان قم بحث خود را با نگاهی به حقوق زن براساس فهم مشترک انسانی آغاز کرد و گفت: سخن من بر مبنای بحث فلسفیِ حق است. بر این اساس ما حقی به عنوان حق زنانه و حق مردانه نداریم و انسان به ماهو انسان حقوقی دارد. ایشان با تفکیک نقش زن در خانواده و در اجتماع به دو ساحت مادری و حقوق شهروندی زن اشاره کرد و افزود: مصادیق حقوق زن در طول زمان متفاوت است و ممکن است تغییر کند. باید برای استنتاج و استخراج مصادیق روش مناسب داشته باشیم. بنابراین مطالبه‌گر بودن زنان کافی نیست و لازم است قوانین متناسب با زمان خود بازخوانی شوند. زیرا معنای بعضی مصادیق در طول زمان متفاوت شده است. روش مطالبه مان باید تغییر کند. 
در ادامه، نشست پرسش و پاسخ میان اعضای هیئت علمی و دکتر محقق برگزار و به دلیل کوتاه بودن زمان و نیاز به مباحث بیشتر، مقرر شد در نشست دیگری موضوع به شکل کاملتری تشریح و تبیین شود.